Gaz Türbinleri

Yanma ile açiga çikan isi enerjisini mekanik enerjiye çevirmeye yarayan içten yanmali bir tür makinadir. Havayi sikistirip, ona isi ilave ederek genislemesini, dönme hareketine çevirir. Bu hareket devamli ve düzenli olarak ortaya çikar. Açik devreli ve kapali devreli olmak üzere iki tip gaz türbini vardir. Gaz türbinlerinin diger içten yanmali motorlara nazaran en önemli üstünlügü, onun dönme hareketinin motor parçalarinin daha yüksek hizla dönmesini saglamasidir

Bu sebepten daha fazla güç elde edilir. Buharli türbinlere göre ise, yakit hizli hareket eden bir akimda yüksek basinçta yandigi için, daha küçük yanma odasina ve yüksek safliktaki su yerine, havaya ihtiyaç duyar. Ancak en önemli mahzuru, diger içten yanmali motorlara nispetle daha düsük verime sahip olmasidir. Sebebi de, türbinin kanatlarinin devamli olarak yüksek sicakliga maruz kalmasi ve bunun sonucu olarak müsaade edilen malzeme gerilmelerinin düsük olmasidir.

Gaz türbinleri; kompresör, yanma odasi ve türbin olmak üzere, ana parçalardan olusmaktadir.

Normal bir gaz türbininin verimi, % 20 ile 25 civarindadir. Ancak türbinden çikan sicak hava ile giren hava, isitilarak verim % 40’ lara kadar yükseltilebilmektedir.

Gaz Türbinleri