Günes enerjisinden sicak su üretim tesisleri hakkinda genel teknik bilgi

Günes isinlarindan yararlanmak için pek çok teknoloji gelistirilmistir. Bu teknolojilerin bir kismi günes enerjisini isik ya da isi enerjisi seklinde direk olarak kullanirken, diger teknolojiler günes enerjisinden elektrik elde etmek seklinde kullanilmaktadir. Günes enerjili sicak su sistemleri, suyu isitmak için günes isinlarindan yararlanir. Bu sistemler; konut, fabrika, yurt, otel, hastane, tatil köylerinde vb. yerlerde sicak su ihtiyacini karsilamak için kurulmaktadir. Günes enerjisinden sicak su üretim sistemleri; düzlemsel ve vakum tüplü sistemler olmak üzere, iki tip bulunmaktadir.
Günes enerjisinden sicak su üretim tesislerinde kullanilan vakum tüplü sistemler, iç içe geçmis iki cam tüpün arasindaki havanin vakumlanmasi sonrasina birlestirilmesi ile olusan vakum tüplerin, iç kisminda yer alan tüp günes enerjisini absorbe etme amaçli seçici kaplama yapilmistir. Vakum tüplerin içlerinde isi iletimi için su, antifriz veya alkol kullanilmaktadir. Cam arasinda ki vakum sayesinde iyi bir yalitim saglanmistir ve isi kaybini mevcut düzlemsel sicak su üretim sistemlerine göre daha basarilidirlar. Borcamin temel maddesi bor ve silisyum olup, imal edilen camlar isi ve darbe dayanimlari çok yüksektir. Tüplerin birbirinden bagimiz olusundan dolayi farkli sayida vakum tüplü günes enerjinden sicak su üretim sistemi olusturabilir. Tüplerin silindirik bir yapiya sahip olmasi ile günes isinlarini daha çok dik açi ile alirlar ve bu sayede düzlemsel günes enerjisinden sicak su üretim panellerine göre günes isinlarini daha absorbe ederler.

Vakum tüplü günes enerjisinden sicak su üretim sistemlerin genel özellikleri:

1- Konutlarda kullanilabildigi gibi yüksek miktarda sicak suya ihtiyaç duyan otel, motel, ögrenci yurdu, spor tesisleri, havuz isitma, konut isitma çoklu kullanima uygun isi borulu vakum tüplere sahip demonte halde paket sistemlerdir.
2- Çatiya monte edilebildigi gibi bahçe, balkon, teras gibi serbest alanlara da monte edilebilir.
>>>> Devamı